OUR FIRM

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

Tutor List

arrow&v

Dante Ramirez

Computer Science Major with a Math minor

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Enayat Kapadia

Plan II, Chemistry, Economics

The STEM & Leaf Corps at UT Austin

Time Available

Jess Ritter

BBA in Energy Commerce

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Delaney Malm

Major in Cell and Molecular Biology

Minors in Chemistry and Psychology

The STEM and Leaf Corps

American Medical Women’s Association

Time Available

Shruti Patel

Microbiology with a Chemistry Minor

Raider Medical Screening Society

Time Available

Radha
Patel

Cell and Molecular Biology with Minor in Chemistry

Time Available

Arshama Dehghan

Biology major, with a minor in chemistry

Time Available

James Rosa

Microbiology Major; Chemistry Minor

RMSS

Medical and Dental Global Brigades

Time Available

Namratha (Nemo) Mohan

General Studies (Biology, Chemistry, Health Professions) & Psychology Major

Raider Medical Screening Society

Time Available

Ruth Yang

Chemical Engineering
Major

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Litzy Guevara

Chemistry with a Spanish minor

The STEM & Leaf Corps

Time Available

(Central Time Zone) Monday Flexible hours
Wednesday Flexible hours Friday Flexible Hours

Kendall Hanner

History with minors in Art History and Anthropology

The STEM & Leaf Corps

Time Available

(Central Time Zone) Monday 3pm - 5pm
Tuesday 3pm - 5pm Wednesday 3pm - 5pm Thursday 3pm - 5pm Friday 3pm to 5om

Rohan Pendse

Biochemistry Major with minors in Biology, Business, and Political Science

The STEM & Leaf Corps

Time Available

William Knight

Plan II Honors Program with a business minor

The STEM & Leaf Corps at UT Austin

Time Available

Heath Hampton

Biology major
Chemistry, Spanish, Health Professions minors

The STEM and Leaf Corps

Time Available

Jose Conde

Honors Science & Humanities + Music Double-Major
w/ Minor in Chemistry and Spanish

Raider Medical Screening Society

Time Available

Joseph Wahl

Cell and Molecular Biology with a minor in Chemistry

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Christopher Gonzalez

Mathematics major with an education minor

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Sagufta Garasia

Cell and Molecular Biology; Chemistry Minor

The STEM and Leaf Corps

Time Available

Kira Ripley

Biochemistry Major; Biology and Spanish minor

Raider Medical Screening Society

Time Available

Becky Joseph

Microbiology Major

Raider Medical Screening Society

Time Available

Haley Lavergne

Accounting Major

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Barrett Meeks

Cell and Molecular Biology with a minor in Chemistry

The STEM & Leaf Corps

Time Available

(Central Time Zone) Monday
Tuesday Wednesday Thursday Friday
Saturday Sunday Email me to set up a time

William Kariampuzha

Microbiology with Minors in Spanish & Chemistry

The STEM & Leaf Corps

History (any, ie US History and World History), Art History, Anthropology, English (essays), Research papers/projects, Government, Political Science, Human Geo, Spanish

Time Available

(Central Time Zone) Monday 1pm - 3pm
Tuesday 1pm - 3pm Wednesday 1pm - 3pm Thursday 1pm - 3pm Friday 1pm to 3 pm
Saturday 1pm to 3pm

HIST1300
HIST1301
HIST2300
HIST2301
HIST3337
HIST3302
HIST3383
HIST4346
HIST4359
HIST4398
SPAN 1507-2302
ENGL1301
ENGL1302
ENGL2311
ENGL2351

Hayden Shaw

Plan II, Linguistics

The STEM & Leaf Corps at UT Austin

Time Available

Suyash Jain

Microbiology with a Chemistry Minor

Raider Medical Screening Society

Time Available

Gayatri Aaluri

Nutrition Major with a Chemistry Minor

Raider Medical Screening Society

Time Available

Madison Mok

Microbiology w/ Chemistry Minor

Raider Medical Screening Society

Time Available

Mark Gao

Biochemistry major with a minor in Biology

The STEM & Leaf Corps

Raider Medical Screening Society

Time Available

Olivia Leary

Computer Science major with a minor in math

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Elizabeth Koch

Sociology/Criminology Major
English Minor

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Sarah White

Biochemistry Major; Biology and Health Professions Minors

Raider Medical Screening Society

Time Available

Dzmitry Savitski

Biology Major

The STEM & Leaf Corps

Time Available

Julia Wright

Kinesiology with a Health Professions minor

The STEM & Leaf Corps
Texas Tech University Supplemental Instruction (SI)

Time Available

Charles Zhu


Microbiology major with a minor in Chemistry

The STEM & Leaf Corps

Time Available

(Central Time Zone) Monday 10am to 11am
Tuesday 10am to 11am Wednesday 10am to 11am

Tingzeng Wang

Cell and Molecular Biology major with minors in Chemistry, Mathematics, and Chinese

The STEM & Leaf Corps
Formerly with TTU Supplemental Instruction

Biology
Chemistry
Math
English
Chinese
high-school history and economics

Time Available

(Central Time Zone) Monday 5pm - 7pm
Tuesday 5pm - 7pm Wednesday 5pm - 7pm Thursday 5pm - 7pm Friday 5pm to 7 pm
Saturday 4pm to 6pm Sunday 4 pm to 6 pm

BIOL1403
BIOL1404
BIOL3416
BIOL3320
BIOL4307
CHEM1307
CHEM1308
CHEM3305
CHEM3306
CHEM3311
CHEM3312

This website is sponsored by the Texas Tech University Student Government Association.